3.červen 2010
Tradiční výstava ARTSEMESTR představí přes 400 výtvarníků Ceny nejlepším studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v letním semestru 2009/2010
V Praze 30. 5. 2010 / Počátkem měsíce června se dveře Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP) otevřou veřejnosti v tradiční a oblíbené přehlídce klauzurních prací Artsemestr. Přes čtyři sta mladých výtvarníků a studentů VŠUP představí svou tvorbu v kolektivní rozmanité výstavě. Ta bude slavnostně zahájena proslovem prorektora PhDr. Filipa Suchomela, Ph.D. ve středu 2. 6. 2010 v 18 hodin ve foyer školy (nám. Jana Palacha 80, Praha 1). Výstava je realizována ve všech ateliérech i v galerii a návštěvníkům bude otevřena každý den od 10 do 18 hodin po dobu deseti dní od 3. do 12. června 2010.
Během výstavy si mohou návštěvníci prohlédnout všech 23 ateliérů z oblasti sochařství, malby, designu, architektury, grafiky a ilustrace, filmu, fotografie, nových médií, módy, skla, keramiky a porcelánu a dalších. Otevřeny budou všechny ateliéry i galerie VŠUP. Atelier grafického designu a nových médií bude ve svém ateliéru 304 ve 3. patře na VŠUP vystavovat až do 15. 6. 2010 klauzurní práce například na téma: hra určená pro iPhone s názvem Strom, sada výrazně ornamentálních tapet, abecedy, hrací karty, klip a novy vizuál projektu 1A2V1, dětská autorská kniha plná metalických ilustraci, kartograficky experiment a další. Ateliér malby bude letos ve svém ateliéru na VŠUP vystavovat malby na téma „abstrakce jako skutečná realita“. Ateliér architektury II. vystaví ve svém ateliéru a na chodbě 1. patra VŠUP projekty: (1) Rozvoj VŠUP – potvrzení školy v jejím původním místě, v centru města jejím rozšířením, studie možností a přístupů, nové výukové, výstavní prostory a zázemí pro workshopy; (2) Trojská louka - výsledky mezinárodního workshopu na téma realizace devíti objektů na louce u veslařského kanálu, na kterém se podílely ateliéry Ivana Kroupy z VŠUP Praha, Samiho Rintaly z NTNU Trondheim, Zdeňka Fránka z TU Liberec, pod záštitou starosty MČ Praha-Trója Tomáše Drdáckého.
Některé ateliéry se letos dále představí v externích výstavách: V zahradě Lichtenštejnského paláce na Kampě vystaví Ateliér sochařství Kurta Gebauera za spolupráce Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Úřadu vlády České republiky část klauzurních prací na téma dílo pro veřejný prostor s názvem Veškeré zvládnutí. Vystavují: Štěpán Čapek, Zuzana Čížková, Kate Ghynn, Lenka Hubená, Markéta Jáchimová, Lenka Janušková, Barbora Krejčířová, Matouš Lipus a Janja Prokić. Kurátorky výstavy: Ivana Junková, Dagmar Šubrtová a Adriana Primusová. Výstava bude otevřena ve dnech 3.–15. 6. 2010, denně 10–18 hodin, Lichtenštejnský palác (U Sovových mlýnů 4/506 Praha 1). Ateliér sochařství pod vedením Krištofa Kintery a Moniky Havlíčkové v rámci Artsemestru uvede výstavu BIG PROBLEM – SMALL PROBLEM (Vezmi svoji sochu v neděli k vodě) pod širým nebem na pražské náplavce - Rašínovo nábřeží. Výstava je organizována s galerií Avoid a za podpory Prahy 2. Ateliér designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové vystaví své klauzury ve Studiu LR, Malostranské nábřeží 1, Praha 1.
V průběhu letního semestru byla v Ateliéru grafického designu a nových médií zvolena redakční rada, která pracovala na rekapitulační knize k pěti létům fungovaní ateliéru. Výstava a křest této knihy s názvem OSTROV POKLADŮ proběhne v galerii Tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2.
Výstava Artsemestr prezentuje díla, která vznikla na akademické půdě v průběhu posledního půl roku a za která budou jejich autoři v letním semestru hodnoceni. Bezesporu výstava předkládá veřejnosti opět to nejčerstvější z mladé umělecké scény. Velkou inspiraci pravidelné klauzurní výstavy přinášejí laické veřejnosti se zálibou v umění a designu, ale i odborné veřejnosti. Není neobvyklé, že Artsemestr navštíví zavedené společnosti vyhledávající nové talenty na poli firemního a produktového designu. Zásadní poznatky však výstava přináší také uchazečům o studium na VŠUP. Během výstavy jsou vedle pedagogů v ateliérech i galerii školy přítomni studenti, kteří osobně návštěvníkům poskytují informace k jednotlivým dílům. Z tohoto hlediska lze Artsemestr hodnotit také jako den otevřených dveří.
V průběhu výstavy budou jednotlivá díla vyhodnocena komisí, nejtalentovanější autoři budou nominováni na ceny školy. Zúčastněno je všech 23 ateliérů z Katedry architektury, Katedry designu, Katedry grafiky, Katedry volného umění a Katedry užitého umění. Výstava vyvrcholí slavnostním vyhlášením katedrami a rektorem oceněných studentů za účasti rektora PhDr. Ing. Pavla Lišky, prorektorky PhDr. Kateřiny Štěpánkové, prorektora PhDr. Filipa Suchomela, Ph.D. a zástupců kateder. Uděleno bude pět katedrových cen a jedna Cena rektora VŠUP. Pět studentů za každou katedru získá certifikát s finanční odměnou v hodnotě 15.000 Kč. Dále bude jeden vybraný nejzdařilejší projekt odměněn rektorskou cenou a finanční částkou 20.000 Kč. Slavnostní ceremoniál se uskuteční dne 28. 6. 2010 od 19 hodin ve Žlutých lázních (Praha 4 – Podolí).
Během konání Artsemestru bude možné v Galerii VŠUP zakoupit knihy a katalogy k výstavám, které vydalo Nakladatelství VŠUP, a to ve dnech 7.–10. 6. 2010 od 10 do 18 hodin a dále 12. 6. 2010 od 19 do 01 hodin.
Na výstavu klauzurních prací naváže celoškolní výstava Diplomky´10, která bude zahájena 16. 6. 2010 v 18 hodin v budově VŠUP a potrvá do 2. 7. 2010.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze je jednou z nejstarších a největších uměleckých škol v České republice, letos slaví 125. výročí založení (vznikla v roce 1885). Dnešní studijní program nabízí širokou škálu oborů uměleckoprůmyslové i volné tvorby ve 23 ateliérech. Studium je strukturované do tří etap (bakalář, magistr, doktor) a realizováno formou ateliérové výuky s řadou doprovodných disciplin (kresba, modelování, práce s materiály apod.) a přednášek z dějin umění a estetiky. Škola je uznávaná pro své profesionální výsledky, studenti i pedagogové VŠUP se často umisťují na předních místech mezinárodních soutěží.