17.červen 2011
26. červen—7. srpen 2011 Muzeum textilu v České Skalici.
kurátorka výstavy: Konstantina Hlaváčková odborná spolupráce: Vladimír Hetflejš
Od roku 1990 patří značka HELENA FEJKOVÁ PRAGUE neodmyslitelně k českému oděvnímu designu a od toho roku se také datuje její systematická spolupráce s celou řadou v té době úspěšných, dnes již většinou zaniklých českých textilek jako Texlen, Tiba, Karnola, Moravolen, Textilana, Mileta, Slezan, Otavan, Tylex a Kara.
Klasický materiál len vyráběný v TEXLENU Trutnov zaujal Helenu Fejkovou jako první. Zájem o spolupráci projevily i MORAVOLEN Šumperk a KARNOLA Krnov. Tato spolupráce trvala léta a byla velmi plodná. Helena Fejková měla přístup do vývojových oddělení, takže mohla nejen ověřovat nové kupony ve své návrhářské praxi, ale také uplatňovat připomínky. Probírala s technology mačkavost, srážlivost, barvy i konečné povrchové úpravy vyvíjených látek. V roce 1999 tak vznikla rozsáhlá a dodnes živá kolekce ORIGINAL LINEN JEANS, která vedle modelové řady získala také konfekční podobu ve spolupráci s firmou OTAVAN Třeboň. O tyto oděvy byl zájem na domácím i zahraniční trhu, především v Německu a na Slovensku. Když v roce 1997 firma TIBA Dvůr Králové ve svém závodě v Rudníku potiskla exkluzivně pro Helenu Fejkovou lněnou látku podle návrhu Marty Nymsové, nikdo netušil, že na tuto spolupráci naváže také TYLEX Letovice výrobou vyšívaného lnu podle stejného návrhu, ale s podkladem z pružného tylu, a později dokonce otepleného lnu s vloženým rounem. Vznikl efektní lněný materiál použitelný pro celoročně nošené oděvy pro volný čas i svatební róby doplněné třeba hedvábím vkládaným do švů. Podle návrhu Marty Nymsové potiskovala pro Helenu Fejkovou kožešiny také KARA Trutnov. Po roce 2000 se pozornost Heleny Fejkové a MORAVOLENU Šumperk rozšířila na tzv. zátěry, které vytvářely zajímavé lícové povrchy lněných, bavlněných a směsových látek, přičemž rub zůstával režný. Důraz se kladl na dosažení celkově vyšší užitné hodnoty lněných materiálů stále více používaných pro konfekční a modelovou oděvní tvorbu cestou změkčování, sepírání a určitou „devastací“ přinášející nemačkavost a minimální srážlivost. Více než dvacet let vytváří Helena Fejková současnou dámskou i pánskou módu pro každou příležitost od volného času až po velké společenské události a svatby převážně z přírodních materiálů. Vytváří módu elegantní, zdánlivě jednoduchou, někdy decentní, jindy až smyslně ženskou. Velké kolekce často zahrnují modely inspirované jejími toulkami světem, např. Indií, Brazílií, Španělskem, nebo také architekturou, především gotikou, barokem, kubismem. Oslovila ji zvláště tvorba španělského architekta Antonia Gaudího. Helenu Fejkovou charakterizují osobitý rukopis čistých linií, překvapivé barevné kombinace, zajímavá střihová řešení, kvalitní zpracování i všestranná a pestrá spolupráce s technology při výrobě látek a s autory při tvorbě šperků a oděvních doplňků. Nejlepším oceněním celoživotní smysluplné práce Heleny Fejkové jsou spokojení lidé, kteří rádi nosí její oděvy.
UPM — Muzeum textilu v České Skalici pobočka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Maloskalická 123, Česká Skalice, 552 03
otevírací doba (společně s Muzeem Boženy Němcové): říjen — duben: 8—15 v pracovních dnech květen — červen: 8—17 denně kromě pondělí červenec — srpen: 9—17 denně září: 9—16 denně kromě pondělí
vstupné) plné vstupné 40 Kč snížené vstupné 30 Kč děti do 15 let 20 Kč
informace) www.ceskaskalice.cz)
kontakt) textilmuz@atlas.cz )
více o pobočce Muzeum textilu v České Skalici)